Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Sączu woda najwyższej jakości

Treść

Przed świętami doszło do poważnego zatrucia wody pitnej w Suchej Beskidzkiej. Zaniepokojeni mieszkańcy Nowego Sącza pytali nas, czy coś takiego może się zdarzyć na Sądecczyźnie.-Absolutnie nie jest możliwe, by w wodzie podawanej mieszkańcom z naszej firmy znalazły się bakterie Clostidrium-mówi Zbigniew Kowal, prezes zarządu Sądeckich Wodociągów.-Przed laty zmodernizowaliśmy stację filtrów dla ujęcia wody w Star ym Sączu i Świniarsku. Dzięki tej inwestycji poprawiła się jakość wody. Zainstalowane dodatkowe filtry zabezpieczają sieć wodociągową przed bakteriami Clistridium, a proces produkcji wody w tych ujęciach został wsparty budową laboratoriów technologicznych. Ponadto zmieniono proces dezynfekcji wody poprzez wprowadzenie dodatkowego systemu przy pomocy światła ultrafioletowego.
Dwa ujęcia
Spółka Sądeckie Wodociągi zarządza dwoma ujęciami. Zakład Uzdatniania Wody w Świniarsku produkuje obecnie około 12 tys. m. sześciennych na dobę. Pobierana jest ona bezpośrednio z Dunajca za pomocą 11 studni infiltracyjnych pobudowanych wzdłuż rzeki i 16 studni infiltracyjnych.
ZUW w Star ym Sączu produkuje 6 tys. m. sześciennych wody na dobę i pobiera ją bezpośrednio z Dunajca przez 8 studni infiltracyjnych. Z obu zakładów woda przesyłana jest do Nowego i Starego Sącza siecią o łącznej długości 36,5 km i rozprowadzana jest w Nowym Sączu siecią o łącznej długości ponad 230 km.
Badania wody
-Podczas badania w nowosądeckim Centralnym Laboratorium Badania Wody i Ścieków oznacza się 40 parametrów fizyko-chemicznych jakości wody oraz wykonuje pełną analizę bakteriologiczną ­ wyjaśnia Zbigniew Kowal.-Te badania robi się codziennie, a ponadto w każdym tygodniu dodatkowo w 16 różnych punktach w sieci na terenie miasta. W każdym miesiącu centralne laboratorium pobiera 150 próbek wody w celu kontroli jej jakości. Na działalność inwestycyjną i remontową w minionych latach wydatkowano blisko 34 mln zł. Przed spółką Wodociągi Sądeckie stoi realizacja gigantycznego przedsięwzięcia za ponad 200 mln zł pod roboczym tytułem Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej Nowego Sącza z przyległymi terenami gmin sąsiednich. Inwestycja ma być wsparta pieniędzmi unijnymi z funduszu spójności.

(YES)

"Gazeta Krakowska" 2005-03-29

Autor: ab