Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Warsztaty życia

Treść

Od trzynastu lat fundacja MADA niesie pomoc osobom z autyzmem oraz ich rodzinom. Wspiera placówki oświatowe, w tym przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja zajmujące się problematyką autyzmu. Dąży także do popularyzacji wiedzy na temat autyzmu oraz nowoczesnych metod leczenia i terapii osób nim dotkniętych.
- Autyzm nie jest chorobą, ale kalectwem, które należy jak najwcześniej zdiagnozować, by następnie podjąć się rehabilitacji i terapii – mówi Bożena Fryc, Prezes Zarządu Fundacji Mada.
W 2006 roku utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób z autyzmem i osób niepełnosprawnych. Kolejnym etapem jest budowana Wioski Życia. Do końca 2010 roku zostaną opracowane plany i skompletowana dokumentacja. Przez następne cztery lata potrwają prace budowlane. Ośrodek wraz z bogatym zapleczem powstanie w Rytrze. Zapewni on dorosłym osobom autystycznym, często pozostawionych samym sobie, stałą 24 – godzinna opiekę.
Warsztaty Terapii Zajęciowej stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Uczestnikami warsztatów są osoby posiadające prawnie potwierdzony status niepełnosprawności i niezdolne do podjęcia pracy. Osoby niepełnosprawne muszą posiadać w swoim orzeczeniu również wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
Na warsztaty przy fundacji MADA uczęszcza obecnie 20 osób. Są oni objęci 7-godzinną opieką w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. Dla prawidłowego rozwoju osób uczęszczających na warsztatach tworzony jest indywidualny program rehabilitacji i terapii. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej podzieleni są na 5-osobowe grupy, które odbywają zajęcia w czterech pracowniach: plastycznej, technicznej, gospodarstwa domowego i komputerowej. Pracownia techniczna umożliwia rozwijanie sprawności manualnej poprzez prace majsterkowe z różnymi tworzywami, takimi jak drewno, metal, tkaniny. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszy się pracownia komputerowa, która to uczy umiejętności posługiwania się współczesną techniką komputerową, ale także fotografiką, wideofilmowaniem oraz tworzeniem biblioteki elektronicznej. Najbardziej popularna jest pracownia gospodarstwa domowego. Realizuje terapię w zakresie podstawowych potrzeb tj. zaradności i samoobsługi. Przy pracowniach działają również koła zainteresowań, prowadzone przez instruktorów. Popularnością cieszą się koła edukacyjne, teatralne, przyrodnicze i majsterkowicza.
- Tego typu terapia zajęciowa prowadzi do usamodzielnienia młodzieży autystycznej, poprzez rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także kształtowanie podstawowych umiejętności zawodowych, umożliwiających podjęcie pracy – mówi Prezes Zarządu Fundacji Mada.
Każdy uczestnik warsztatu, w ramach indywidualnego programu, bierze udział w tzw. treningu ekonomicznym, który wzbogaca w wiedzę z zakresu znajomości pieniędzy i operowania nimi. Ponadto trening ma służyć motywowaniu do pracy.
Nieodzownym elementem warsztatu jest rehabilitacja ruchowa, z której korzystają wszyscy uczestnicy. W ramach tego typu rehabilitacji odbywają się również zajęcia z hydroterapii, hipoterapii. Fundacja organizuje wyjazdy na basen i na ściankę wspinaczkową dla dzieci autystycznych uczęszczających do przedszkola, szkoły i na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzięki współpracy z placówkami oświatowymi oraz Fundacją „Razem w Świecie” od 2003 roku prowadzone są także zajęcia z dogoterapii. Dzieci autystyczne i ich opiekunowie mogą uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych, letnich obozach rehabilitacyjnych, zielonych szkołach i półkoloniach. W Warsztacie Terapii Zajęciowej zatrudniony jest lekarz, dzięki czemu wszyscy podopieczni poddawani są bieżącym badaniom ich stanu zdrowia oraz profilaktyce prozdrowotnej.

Autor: ank