Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Weekend z dziedzictwem

Treść

REGION. Trzynaście zabytkowych obiektów w całej Małopolsce udostępniono do zwiedzania w sobotę i niedzielę w ramach VIII Małopolskich dni Dziedzictwa Kulturowego.

Z naszego regionu tym razem wybrano zabytki w powiecie gorlickim. Wśród nich były: cmentarz z I wojny światowej na Wzgórzu Pustki w Łużnej, miasteczko Biecz z klasztorem oo. franciszkanów, kościół pw. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej oraz cerkiew w Owczarach.

Atrakcją w Bieczu był "Hejnał z burmistrzem", czyli zwiedzanie ratusza i wspinaczka na wysoką, ratuszową wieżę z wystrojonym w kontusz burmistrzem Kazimierzem Grzesiakiem. Turystów przyjeżdżających do Biecza powitała koncertem na rynku Orkiestra Strażacka z Libuszy. W niedzielę uczniowie z ZSZ w Bieczu przedstawili pokaz historycznej mody. Zaś najmłodsi mieszkańcy Biecza przez dwa dni malowali pod ratuszem kilkumetrową wizję miasteczka w przyszłości. Zabawa nosiła robocze hasło: "Zaprojektuj z nami miasto Biecz". Dzieci wprowadziły głównie kolorystyczne zmiany, proponując przemalowanie budynków na tęczowe barwy. W programie: "Oko w oko z katem" można było zwiedzić turmę pod ratuszem, a bardziej odważni mogli liczyć dawkę średniowiecznych tortur: od zamknięcia w dyby, po ścięcie katowskim mieczem. Oferował te atrakcje mistrz w zadawaniu tortur, oddelegowany na potrzeby turystów z Muzeum Ziemi Bieckiej. Zwiedzającym udostępniono również wnętrza bieckiej fary, kościoła św. Anny i klasztoru franciszkanów w Bieczu. W programie było również spotkanie z zakonnikiem na temat "Tajemnice klasztoru franciszkanów, czyli życie zakonne dzisiaj".

Cmentarz na Wzgórzu Pustki w Łużnej, gdzie pochowanych jest 1201 żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, do godziny 16 w sobotę zwiedziło 55 osób. Liczyli ich harcerze, którzy rozdawali przy wejściu na teren cmentarzyska ulotki i ankiety do wypełnienia. Na Wzgórzu Pustki w maju 1915 roku doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Dziś to ogromna nekropolia, kryjąca ciała poległych Polaków, Węgrów, Czechów, Austriaków, Niemców i Rosjan. Wśród buków porastających wzgórze kryje się 829 pojedynczych grobów i 46 zbiorowych mogił. Dodatkową atrakcją w sobotę była wystawa "Bitwa o Pustki 1915" w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

Na niedzielę zaplanowano "Majówkę w Łużnej" - plenerowe koncerty Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego "Kapela" w Szalowej, Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Mali Łużnianie", kapeli "Łużnioki", zespołu "Mała Generała Paczka".

W Sękowej przez cały dzień otwarty dla zwiedzających był gotycki, drewniany kościółek. W sobotnie popołudnie urządzono na placu przed kościołem występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Prowadzono też sprzedaż rękodzieła ludowego oraz degustacje potraw regionalnych. W niedzielę o godz. 16 odprawiona została msza św. w języku łacińskim.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego są organizowane od 1999 roku. Ich celem jest integracja regionu i promowanie jego spuścizny historycznej, stanowiącej część dziedzictwa narodowego. (MONK)

"Dziennik Polski" 2006-05-22

Autor: ab