WIECZORY MAŁOPOLSKIE
Treść
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpoczyna realizację nowego przedsięwzięcia kulturalnego pod nazwą WIECZORY MAŁOPOLSKIE.
WIECZORY MAŁOPOLSKIE to cykl koncertów i spektakli teatralnych inaugurujących w Nowym Sączu sezon artystyczny 2004/2005, prezentowanych przez instytucje artystyczne naszego województwa: Teatr im. Juliusza Słowackiego, Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego i Operę Krakowską.
W pierwszej edycji WIECZORÓW MAŁOPOLSKICH we wrześniu br. planowane są trzy wydarzenia artystyczne:
- gala operetkowa z okazji 20-lecia śmierci wybitnej polskiej śpiewaczki Iwony Borowickiej, gwiazdy Operetki Krakowskiej, tancerki i śpiewaczki o niezwykłej, magnetyzującej osobowości. Wykonawcy - soliści i orkiestra Opery Krakowskiej (25 września)
- koncert w wykonaniu orkiestry kameralnej Filharmonii Krakowskiej
- spektakl teatralny Chory z urojenia wg Moliera w reż. Giovanniego Pampiglione z Andrzejem Grabowskim w roli tytułowej, zaprezentowany przez zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (27 września)
W kolejnych edycjach WIECZORÓW MAŁOPOLSKICH zaprezentowany zostanie m. in. spektakl operowy Carmen George’a Bizeta, koncert muzyki polskiej (Górecki, Karłowicz, Konieczny, Kilar) oraz spektakl teatralny Iuvenilum Permanens wg Witkacego.
WIECZORY MAŁOPOLSKIE organizowane są pod patronatem Janusza Sepioła, marszałka województwa małopolskiego, dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa małopolskiego.
Spektakle i koncerty odbywać się będą w profesjonalnych warunkach, jakie już wkrótce zapewni nowa sala im. Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.
(Nowa wielofunkcyjna sala im. Lucjana Lipińskiego, uznawana już obecnie za jedną z najnowocześniejszych w Małopolsce, stwarza warunki do organizacji przedsięwzięć kulturalnych różnego typu - od projekcji filmowych na najwyższym poziomie, zarówno w sensie emisji obrazu i dźwięku (Dolby Digital, ekran perełkowy), jak i komfortu widza (klimatyzowane wnętrze, ponad 400 miejsc - fotele konferencyjne) poprzez organizację spektakli teatralnych (w pełni przystosowana scena oraz sznurownia z wyposażeniem), koncertów oraz form teatru muzycznego (fosa orkiestrowa). Wśród wielu zalet obiektu - do których należy m.in. położenie w centrum miasta - godny podkreślenia jest udany mariaż tradycji z nowoczesnością. Budynek otacza zabytkowa aura, za którą stoi wieloletnia tradycja budynku SOKOŁA (wybudowanego w 1892 roku na 600-lecie Nowego Sącza), a z drugiej strony staranność wykonania rozbudowy obiektu i jego nowoczesne wyposażenie stawiają go w rzędzie niewielu obiektów w Małopolsce, które potrafią sprostać wymaganiom współczesnego odbiorcy sztuki).
Autor: MaRa