Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Właściwa kolejność

Treść

Jeśli osoba, która nie zgadza się z opinią lekarza orzecznika ZUS, nie złoży sprzeciwu do komisji lekarskiej działającej przy Zakładzie, to straci możliwość ubiegania się o swoje prawa na drodze sądowej.

W tym postępowaniu istotne jest zachowanie właściwej kolejności. Otóż w myśl przepisów obowiązujących od początku ubiegłego roku, ubezpieczony może odwołać się od orzeczenia lekarza orzecznika zanim otrzyma decyzję z ZUS.

- Jest to związane z powołaniem w ZUS dodatkowej instancji odwoławczej, czyli komisji lekarskiej - wyjaśnia Dariusz Kowalczyk, rzecznik prasowy nowosądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Konsekwencją wprowadzenia tego organu są zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Zmieniony przepis nakazuje sądowi odrzucić odwołanie w sprawie o świadczenie uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeśli zainteresowany nie wnosił sprzeciwu od orzeczenia lekarza do komisji lekarskiej. Dotyczy to przypadków, w których odwołanie oparte jest wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Tymczasem z praktyki ZUS wynika, iż w wielu przypadkach osoby niezadowolone z opinii orzecznika, pomijając możliwość sprzeciwu, odwołują się bezpośrednio do sądu pracy. W ten sposób ubezpieczeni sami zamykają sobie drogę do skutecznego wniesienia odwołania. Dlatego warto pamiętać, że zainteresowany może zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia.

(SZEL)

"Dziennik Polski" 2006-04-27

Autor: ab