Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Wsparcie dla emerytów i rencistów

Treść

Od 31 marca rusza wypłata trzynastych emerytur. W tym roku – za sprawą waloryzacji – będzie ona powiększona o prawie 15 procent. W okresie prekampanii wyborczej trwa licytacja partii na nowe programy socjalne dla Polaków.

Wszechobecna drożyzna drenuje portfele Polaków, a zwłaszcza seniorów. Dlatego emeryci i renciści czekają na wypłatę trzynastek. W tym roku świadczenie wynosi nieco ponad 1 588 zł brutto, czyli tyle, ile najniższa emerytura.

Nie trzeba składać żadnych wniosków. Jest to automatycznie wypłacane, czyli w tych dniach, w których nasi seniorzy otrzymują emerytury czy renty – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Emeryci i renciści zapłacą od „trzynastek” podatek dochodowy, co oznacza, że „na rękę” otrzymają 1 445 zł i 48 groszy. Świadczenie należy się wszystkim, którzy w dniu 31 marca będą mieli status emeryta lub rencisty. Wkrótce ruszą też wypłaty „czternastek”, które rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadza na stałe ustawą.

Mamy nadzieję, że w przyszłym miesiącu na posiedzeniu plenarnym Sejmu będziemy mogli już ją przyjąć – poinformował Stanisław Szwed.

Przy „czternastkach” będzie obowiązywał próg dochodowy. W pełnej kwocie 1 588 zł brutto otrzymają je seniorzy, których renty i emerytury nie przekraczają 2 900 złotych. Pozostali otrzymają świadczenie pomniejszone według zasady  „złotówka za złotówkę”. Dużym wsparcie dla seniorów jest też emerytura bez podatku do 2 500 złotych. Koszt wypłaty „trzynastek” i „czternastek” w tym roku to ponad 74 mld złotych. Ich wypłata jest możliwa dzięki uszczelnieniu budżetu i likwidacji mafii VAT-owskich.

VAT-u, na którym bardzo wiele firm wyprowadzało miliardy złotych z Polski, robiąc nieuczciwe papierowe transakcje – wskazał Paweł Dołkowski, ekonomista.

Programy dla emerytów stały się gorącym tematem politycznym. Największa partia opozycyjna, Koalicja Obywatelska deklaruje, że po wygranych wyborach utrzyma „trzynastkę” i „czternastkę”. Jeszcze niedawno jej politycy składali takie deklaracje.

 – Może jednak zawiesić „trzynastkę”, „czternastkę” i „piętnastkę” –   zaproponował Tomasz Lenz, poseł Platformy Obywatelskiej.

Po tych słowach poseł Tomasz Lenz został schowany przez Koalicję Obywatelską i najprawdopodobniej nie znajdzie się na listach. Partia Donalda Tuska, która kreowała się na liberalną, teraz próbuje przelicytować ofertę programów społecznych wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę, ale wykorzystuje też postulaty Lewicy.

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem – mówił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Niedawno Donald Tusk zaproponował też tzw. „babciowe”. Nowe świadczenie w wysokości 1 500 zł miałoby trafić do matek, które wrócą do pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Platforma Obywatelska ciągle liczy, ile będzie kosztowała nowa propozycja i ile matek z niej skorzysta, ale partia już ma pomysły, skąd wziąć pieniądze.

Miliardy, które dzisiaj są trwonione, chociażby na tzw. media publiczne, rozrost administracji, na wille, rozdawanie znajomym i rodzinom pisowskich działaczy – zaznaczył Borys Budka, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej.

Nowe obietnice wyborcze Platformy Obywatelskiej krytykuje były minister finansów, Leszek Balcerowicz, który jest idolem środowisk liberalno-lewicowych w kwestiach gospodarczych.

„Obiecanki socjalne mogą doprowadzić do hiperinflacji” – powiedział Leszek Balcerowicz.

Świadczenie proponowane przez Donalda Tuska przypomina wdrożony już przez Prawo i Sprawiedliwość Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 1 000 zł miesięcznie na dowolną opiekę oraz 500 plus.

W sensie retorycznym próbują kopiować rozwiązania, które proponujemy – zauważył Piotr Müller, rzecznik rządu.

Pada zatem pytanie o wiarygodność Platformy Obywatelskiej.

To nie są nowe pomysły pana Tuska, tylko pokazanie, że chcemy przelicytować PiS, żeby wygrać – powiedział dr Piotr Gawryszczak, politolog.

Przed 2015 r. Platforma Obywatelska przekonywała, że w budżecie państwa nie ma środków na 500 plus. W kolejnych latach jej politycy utrzymywali, że wypłata dodatkowych świadczeń socjalnych doprowadzi do załamania finansów publicznych.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 30 marca 2023

Autor: mj