Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyciskarka do soków - rodzaje, modele, funkcje

Treść

Zakup wyciskarki do soków to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na wprowadzeniu do diety większej ilości warzyw i owoców. Dzięki wyciskarce możesz zapewnić sobie doskonałe napoje bez utraty wielu cennych składników odżywczych z warzyw i owoców. Warto jednak uważnie przyjrzeć się rozwiązaniom dostępnym na rynku, ponieważ nie każda wyciskarka jest w stanie wycisnąć sok np. z miękkich owoców czy też ziół. Nie każda poradzi sobie również w wyjątkowo twardymi warzywami. Wybór sokowirówki w dużej mierze powinien więc wynikać, z czego i jakie soki planujesz robić.

Zalety wyciskarki do soków

Wyciskarka do soków to rozwiązanie, które umożliwia spożywanie świeżych soków i zastąpienie nimi tych z kartonu lub jednodniowych soków Cold Press, które jednak są stosunkowo drogie. Dzięki wyciskarce masz możliwość przygotowania takiego soku samodzielnie, dużo mniejszym kosztem, z ulubionej kompozycji warzyw, owoców, ziół. Ogromną zaletą wyciskarki do soków jest to, że nie napowietrza ona soku, co prowadziłoby do jego utlenienia, a w konsekwencji do szybszego psucia się. Sok wyciśnięty z pomocą takiego urządzenia spokojnie możesz zabrać ze sobą do pracy jako pomysł na II śniadanie lub podwieczorek. Część producentów zresztą dołącza do swoich wyciskarek taki przenośny bidon. W zależności od modelu z pomocą wyciskarki możesz uzyskać sok zarówno z bardzo miękkich i drobnych, jak i bardzo twardych produktów. Z powodzeniem możesz także uzyskać sok np. z pokrzywy. Dodatkowym plusem urządzeń tego typu jest coraz prostsze ich czyszczenie, które nie wymaga szczególnie dużo pracy.

Jakie rodzaje wyciskarek do soków są dostępne na rynku?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wybrać wyciskarkę do soków, zapoznaj się z dostępnym na rynku modelami i rodzajami urządzeń. Najprostsze są wyciskarki ręczne - niewielkie, bardzo wygodne, ale jednocześnie ograniczone w swoich możliwościach. Możesz z nich wycinać jedną - dwie porcje soku, natomiast trudno wyobrazić sobie ręczną produkcję większej ilości. Świetnie jednak takie urządzenia sprawdzają się podczas podróży. Znacznie popularniejszym wyposażeniem domowej kuchni są elektryczne wyciskarki do soków, które dzielą się na:

  • jednoślimakowe - mogą występować w wersji z ostrzami lub bez, pierwszy typ jest jednak znacznie bardziej efektywny, niestety pozbawia warzywa i owoce sporej części składników odżywczych, w przypadku wyciskarek bez ostrzy produkcja soku trwa nieco dłużej, ale jest on bardziej bogaty w cenne dla organizmu składniki; wyciskarki takie mogą być ustalone w pionie lub poziomie; coraz popularniejsze są te drugie, ponieważ łatwiej się je czyści, można je także rozbudować np. o nakładkę do przygotowania lodów lub sorbetów;
  • wyciskarki dwuślimakowe - posiadają dwa wałki, które sprawiają, że pozyskiwanie soku odbywa się w jeszcze bardziej efektywny sposób; uważa się, że sok z tego typu urządzeń jest najbardziej pełnowartościowy, ponieważ zachowuje najwięcej wartości odżywczych, witamin i enzymów pochodzących z warzyw i owoców; minusem jest jedynie czasochłonność pracy takiego urządzenia. 

Osobną kategorię urządzeń stanowią wyciskarki do cytrusów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wyciskarki do soków?

Wybór między jednoślimakową a dwuślimakową wyciskarką jest bardzo istotny. Zależy od niego zarówno jakość soku, zawartość składników odżywczych, jak i czasochłonność całego procesu. Warto jednak także zwrócić uwagę na jakość wykonania ślimaka/ślimaków. Powinny one być wykonane z materiałów wolnych od bisfenolu A (PBA Free). Jednym z ważniejszych kryteriów oceny modelu powinna być jednak jego moc. Wyciskarki mogą mieć od 100 do 450 W. Te najsłabsze (do 150 W) poradzą sobie jedynie z miękkimi warzywami i owocami, do twardszych, takich jak marchew czy seler, potrzebne ci Bedze urządzenie z mocą ok. 200 W. Oczywiście im większa moc, tym szybciej i efektywniej będzie pracować urządzenie. Warto także zwrócić uwagę na wielkość otworu wejściowego. Ma on wpływ na to, jak szybko chcesz uzyskać sok. Jeśli robisz napój dla całej rodziny i zdarza ci się to często, wybierz urządzenie z otworem ok. 7 cm. Jeśli robisz soki tylko dla siebie, niezbyt często z pewnością wystarczy ci wyciskarka z otworem o wielkości 4 cm.

Na jakie dodatkowe funkcje wyciskarki warto zwrócić uwagę?

Oprócz wymienionych wyżej kryteriów, podczas wyboru wyciskarki do soków warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie może posiadać to urządzenie. Do najciekawszych rozwiązań należą:

  • automatyczne odprowadzanie powstałego miąższu - znacznie ułatwia to późniejsze czyszczenie urządzenia, a jednocześnie bieżącą pracę podczas wyciskania, ponieważ w trakcie produkcji soku nie musisz opróżniać sita zablokowanego przez miąższ, jest on spychany natychmiast do zbiornika na odpady, co minimalizuje ryzyko zablokowani sita;
  • regulacja gęstości soku - w zależności od wybranych przez ciebie ustawień, możesz uzyskać sok bardzo klarowny, z niewielką albo bardzo dużą ilością pulpy;
  • blokadę chroniącą przed kapaniem - jeśli urządzenie posiada lejek, po założeniu blokady, resztki soku nie będą kapać na blat;
  • wymienne wałki - umożliwiają dostosowanie urządzenia do różnego typu warzyw, owoców czy ziół;
  • końcówki rozszerzające funkcje urządzenia - możesz wybrać model, który bez problemu rozbudujesz o końcówkę do mielenia mięsa, produkcji lodów lub sorbetów, wyciskania oleju lub kręcenia makaronu.

Autor: Silesian