Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wypoczynek dla aktywnych

Treść

Latem...
Najcieplejszym miesiącem na Ziemi Sądeckiej jest lipiec (średnia temperatura w piętrze niższym wynosi 18 st. C).
Rozbudowana i dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych ze schroniskami górskimi (na Przechybie, Jaworzynie Krynickiej, Hali Łabowskiej, pod Wierchomlą, Bereśnikiem, Makowicą i Niemcową, Katolickie Schronisko Młodzieżowe - Stary Sącz Słotwiny) zachęca do turystyki pieszej, wypraw rowerami górskimi (ale także wędrówek na nartach zimą). Przez Beskid Sądecki przebiega główny Szlak Zachodniobeskidzki (czerwony) z Ustronia przez Rytro, Halę Łabowską i Jaworzynę po Beskid Niski i Bieszczady. Znajdziemy tu także główny szlak papieski: Stary Sącz - Przechyba (5,5 h) oraz warianty, tzw. ścieżki tego szlaku: Krynica - Huzary - Mochnaczka - Izby (13,7 km, ok. 3,5 h), Rytro - Makowica - Hala Pisana - Hala Łabowska - Runek - Jaworzyna Krynicka - Krynica Zdrój (10,5 h), Barcice - Makowica - Ostra (4 h). Informacje: www.cit.com.pl. W Nowym Sączu czynna jest ściana wspinaczkowa (www.nors.pl).
Szlaki rowerowe wiodące pasmem Jaworzyny Krynickiej tworzą pętlę, która liczy 84 km: zielony - 27,5 km (Maciejowa - Hala Łabowska - Wierchomla), czerwony - 26,5 (Wierchomla - Łomnica Zdrój - Rytro Zamczysko - Popowice - Nowy Sącz Dąbrówka), czarny - 26,5 (Nowy Sącz Dąbrówka - Nawojowa - Homrzyska - Czaczów - Maciejowa). Inne trasy biegną wokół jezior - Rożnowskiego i Czchowskiego: gródecka - 36,9 km, czchowska - 22, łososińska - 25 i chełmiecka - 21,7. W gminie Łącko wytyczono trasę zieloną (8 km), trzy niebieskie (18, 10 i 5,8 km) oraz trzy czerwone (25 i 30,2 km), a w gminie Piwniczna pięć tras o średnim i bardzo dużym stopniu trudności (witsc@pro.onet.pl). Średni i bardzo wysoki stopień trudności ma trasa z Krynicy przez Tylicz i Muszynkę do Krynicy (39 km, drogi leśne o dużym spadku).
Na miłośników jazdy konnej czeka Starosądecki Szlak Górskiej Turystyki Jeździeckiej (www.akon.prv.pl) oraz ośrodki: Gaboń, Krynica Zdrój, Łabowa, Łomnica Zdrój, Muszyna, Nawojowa, Piwniczna Zdrój, Powroźnik, Rytro, Stróże, Tylicz, Wielogłowy. W upalne dni ochłodę zapewnią baseny odkryte w: Krynicy Zdroju, Muszynie, Nowym Sączu, Piwnicznej Zdroju, Rytrze i na Jeziorze Rożnowskim (kąpieliska strzeżone). Amatorów lotów szybowcowych, i nie tylko, zaprasza na własne lotnisko w Łososinie Dolnej Aeroklub Podhalański, a paralotniarstwa - ośrodek Paralatanie w Muszynie.
Bogatą sieć wodną Sądecczyzny tworzy głównie dorzecze Dunajca. Za Nowym Sączem są na Dunajcu dwa zbiorniki retencyjne: Jezioro Rożnowskie oraz Jezioro Czchowskie.
W Piwnicznej Zdrój rozpoczyna się trasa spływu na Popradzie tratwami i łodziami flisackimi do Rytra (sezon: od IV do końca X; www.centrum.nsnet.pl). Żeglarze, kajakarze i miłośnicy kąpieli w swoim żywiole poczują się na Dunajcu, Popradzie i Jeziorze Rożnowskim, gdzie uprawiać można też windsurfing. Na obrzeżach jeziora są ośrodki sportów wodnych, a jedna z atrakcji to rejsy statkiem spacerowym (www.stalownik.com.pl, www.beskid.pttk.pl). W Wietrznicach k. Łącka jest jedyny w Polsce stadion kajakowy, a w Zabrzeżu - Szkoła Kajakarstwa Górskiego (www.retendo.com.pl). Lipienie i ryby łososiowe złowimy na Dunajcu w okolicy Jazowska i Łącka, pstrągi potokowe i głowacice na Popradzie, a szczupaki i sandacze na Jeziorze Rożnowskim k. Bartkowej.

...i zimą
Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i luty. Zima w partiach wyższych trwa około dwa tygodnie dłużej w porównaniu z Kotliną Sądecką, dłużej też zalega tu pokrywa śnieżna. W rejonie Krynicy i Wierchomli sezon narciarski trwa od listopada do kwietnia.
Na stokach o różnym stopniu nachylenia, sztucznie śnieżonych i oświetlonych, czynne są liczne wyciągi narciarskie, m.in. w: Cieniawie (talerzykowy), Czaczowie (orczykowy), Kamiannej (o), Krynicy Zdroju (o, t), Kamionce Wielkiej (o), Piwnicznej Zdroju (o, t), Powroźniku (o), Ptaszkowej (t), Rytrze (o, krzesełkowy), Szczawniku (o), Tyliczu (t, o), Wierchomli Małej (k, t), Złockiem (o), Żegiestowie (o). W Krynicy Zdrój oprócz słynnej linowej kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką oraz kolejki linowo-terenowej na Górę Parkową jest 8 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa oświetlona nartostrada w Polsce), działa sztuczne lodowisko, sankostrada i szkoła narciarska, drugą szkołę ma Wierchomla Wielka. Szlaki narciarskie wiodą w paśmie Radziejowej z Przechyby (do Szczawnicy - 11 km, Szlachtowej - 9, Gabonia 8,5, Rytra przez Niemcową - 16,5, Rytra przez Halę Konieczną - 12,5), z Niemcowej do Piwnicznej - 6,5 km, i z Wielkiego Rogacza przez Eliaszówkę do Czercza - 8,5 km. Inne trasy znajdziemy w paśmie Jaworzyny Krynickiej: z Hali Łabowskiej do Łabowej - 9,5 km, i do Wierchomli - 6,5, z Przełęczy Bukowina do Żłotnego - 4,5, i Piwnicznej - 4,5 oraz z Runka przez Hale Łabowską i Pisaną na Przełęcz Bukowina - 13 km

"Nasz Dziennik" 2007-07-05

Autor: ea