Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wywiadówka przez internet

Treść

Sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród nauczycieli, wzbudza wprowadzony komputerowy system oceny uczniów, szkół gimnazjalnych w mieście i gminie Stary Sącz. Jest to pierwszy samorząd w kraju, który zdecydował się na wprowadzenie tej metody. ­ Przeprowadziliśmy konsultacje wśród rodziców uczniów i nauczycieli zanim przystąpiliśmy do programu "eKampus ­ Indywidualne Konto Edukacyjne" ­ mówi wiceburmistrz Jacek Lelek. ­ Na razie wprowadziliśmy go do czterech gimnazjów i po ocenie jego działania zamierzamy rozszerzyć go na szkoły podstawowe.
Oceny w internecie
System polega na tym, że rodzice na bieżąco mogą śledzić postępy naukowe swoich dzieci, zapoznać się z ewentualnymi uwagami pod względem zachowania. Mogą też dowiedzieć się, jak ich dziecko wypada na tle innych uczniów i wyników klasy. Nauczyciele na bieżąco wiedzą, jakie są wyniki nauczania, a dyrektorzy szkół mogą swoje placówki pod tym kątem porównywać z podobnymi gimnazjami w gminie. Mając dane z początku semestru, nauczyciele i dyrektorzy na bieżąco mogą ocenić, ilu uczniów jest zagrożonych, w której z klas skupiają się grupy najlepszych. Rodzice mający w domu sieć internetową, każdego dnia mogą sprawdzić, jakie ich pociecha otrzymała oceny, czy była w szkole, czy poszła na wagary. Program jest kodowany w taki sposób, aby nikt z postronnych osób nie mógł otrzymać informacji dotyczących nie swojego dziecka. W praktyce się okaże, czy to jest dobry, czy chybiony pomysł.
To próba
­ Blisko 60 procent wydatków budżetowych przeznaczamy na oświatę i nasi mieszkańcy muszą wiedzieć jak są wydawane pieniądze ­ mówi Marian Cycoń, burmistrz Starego Sącza. ­ Dzięki systemowi, na bieżąco otrzymujemy informację o poziomie nauczania w poszczególnych placówkach: gdzie są problemy kadrowe, gdzie wskazana jest pomoc finansowa samorządu ­ dodaje Cycoń. ­ To jest tylko próba, a ocena nastąpi po zakończeniu roku szkolnego.

JERZY WIDEŁ

"Gazeta Krakowska" 2005-03-07

Autor: ab