Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z klasztornych archiwów

Treść

NOWY SĄCZ. Opactwo Cystersów w Szczyrzycu udostępniło Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu cenne średniowieczne dokumenty, rękopiśmienne księgi oraz starodruki. Niektóre z tych zabytków po raz pierwszy od wieków opuściły klasztorną bibliotekę. Można je będzie od soboty oglądać w sądeckiej Galerii "Dawna Synagoga".

- Teraz te unikaty zobaczą z odległej przeszłości zobaczą tysiące ludzi. Będzie to wydarzenie kulturalne na skalę całej Polski, ponieważ jak dotąd żaden polski klasztor nie sięgnął tak głęboko do swego skarbca - mówi Marek Wcześny, autor wystawy. Wystawa nosi tytuł "Zabytki piśmiennictwa OO. Cystersów ze Szczyrzyca". W Galerii "Dawna Synagoga" prezentowanych będzie ok. 50 wybranych dokumentów pergaminowych.

- Teraz te unikaty zobaczą z odległej przeszłości zobaczą tysiące ludzi. Będzie to wydarzenie kulturalne na skalę całej Polski, ponieważ jak dotąd żaden polski klasztor nie sięgnął tak głęboko do swego skarbca - mówi Marek Wcześny, autor wystawy. Wystawa nosi tytuł "Zabytki piśmiennictwa OO. Cystersów ze Szczyrzyca".

W Galerii "Dawna Synagoga" prezentowanych będzie ok. 50 wybranych dokumentów pergaminowych. Najstarszy z nich został wystawiony w 1231 r. przez księżną Grzymisławę i zatwierdza darowiznę wsi Mogilany dla cystersów. Z 1243 r. pochodzi przywilej wydany przez księcia Bolesława Wstydliwego. Ciekawym i cennym dla opactwa dokumentem jest przywilej papieża Jana XXII dla klasztoru w Szczyrzycu z 1329 r.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne pieczecie i podpisy królów polskich: Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Władysława IV i Henryka Walezego.

Oprócz dokumentów historycznych, z których ostatni datowany jest na 1918 rok, na wystawie prezentowane są księgi rekopiśmienne wykonane przez mnichów na własny użytek. Najstarsza z nich to "Balbus Ioanes Catholicon" z ok. 1460 r. "Carta Caritatis" z drugiej połowy XV w. zawiera zakonne przepisy. Wśród eksponatów są też cenne zabytki muzyczne, jak antyfonarze, graduały, kancjonały, brewiarze oraz psałterze. Najstarszy antyfonarz pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Spośród ksiąg drukowanych przez 1500 rokiem, tzw. inkunabułów, na uwagę zasługuje "Margarita Davidica, seu Expositio Psalmorum" z 1475 r., z ręcznie wykonanymi inicjałami.

Uzupełnieniem ekspozycji będzie 16 obrazów przedstawiających m. in. założycieli zakonu Cystersów.

Współpraca sądeckiego Muzeum i szczyrzyckiego opactwa trwa od sześciu lat. Rozpoczęła się wspólnym przedsięwzięciem, jakim była duża wystawa skarbów opactwa "Cystersi w Szczyrzycu" w 2000 roku. Potem jeszcze dwukrotnie w 2005 roku opat zgodził się wypożyczyć zbiory sztuki z klasztoru. Prezentowano wystawę malarstwa świeckiego i XV-wieczną pietę.

Zdaniem dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Wacława Kawiorskiego, obecna wystawa jest jak dotąd najważniejszą i najciekawszą wspólną inicjatywą.

- Chcę podziękować ojcu opatowi Eugeniuszowi Włodarczykowi za życzliwość dla muzealników - mówił dyrektor.

Wystawa "Zabytki piśmiennictwa oo. Cystersów ze Szczyrzyca" zostanie otwarta w Galerii "Dawna Synagoga" (ul. Berka Joselewicza w Nowym Sączu) w najbliższą sobotę o godz. 17. Potrwa do 14 maja.

(MONK)

"Dziennik Polski" 2006-03-23

Autor: ab