Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z kolekcji "Almanachu Muszyny"

Treść

Unikatowe XIX wieczne drzeworyty i rysunki Krynicy, Muszyny oraz Żegiestowa można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Muszynie. Kolekcja pokazywana jest na wystawie po raz pierwszy.



Przygotowały ją: redakcja "Almanachu Muszyny" oraz tamtejsza biblioteka i Gmina Uzdrowiskowa w Muszynie. Drzeworyty i rysunki pochodzą z bogatego zbioru pisma. W bibliotece wyeksponowano 28 z blisko 50 unikatów. Kolekcja jest systematycznie uzupełniana przez Ryszarda Kruka i jego żonę Bożenę Mściwujewską-Kruk, redaktor naczelną "Almanachu Muszyny". Drzeworyty i rysunki kupują od kilkunastu lat w antykwariatach, u kolekcjonerów, jak również na aukcjach.

- Wystawiane tutaj prace stanowią często materiał ikonograficzny do tekstów publikowanych w "Almanachu Muszyny" -mówi Ryszard Kruk. - Stoimy na stanowisku, że kolekcjonerstwo ma tylko wtedy sens, gdy służy upowszechnianiu wiedzy. Mamy nadzieję, że wystawa się do tego przyczyni.

Kolejna ekspozycja zbiorów pisma zaplanowana na sierpień przedstawi najciekawsze pocztówki Muszyny, Krynicy i Żegiestowa.

(MIGA), "Dziennik Polski" 2007-05-04

Warto wiedzieć

Drzeworyt uznawany jest za najstarszą (obok kamieniorytu) technikę graficzną w Europie. W powszechne użycie wszedł w XIV wieku. Najstarszy datowany drzeworyt europejski pochodzi z 1424 roku i został odnaleziony w austriackim klasztorze Buxhein. Przed wynalezieniem czcionki drukarskiej w technice drzeworytniczej odbijano w średniowieczu całe książki. W XIX w. służył do ilustrowania prasy. Na przełomie XIX i XX wieku drzeworyt ustąpił miejsca innym technikom, ale nadal jest wykorzystywany przez artystów np. Paula Gaugina, Pawła Stellera, Władysława Skoczylasa.

Autor: ea