Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Za czym kolejka ta stoi?

Treść

Blisko trzy lata trzeba spędzić w Nowym Sączu w oczekiwaniu na wizytę w przychodni stomatologiczno-ortodontycznej. Rok - do specjalistycznego centrum stomatologii, ale dłuższe kolejki ustawiają się również do poradni kardiologicznych, alergologicznych, okulistycznych, endokrynologicznych, gastroenterologicznych czy nadciśnienia tętniczego. Są jednak takie placówki medyczne, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, w których pacjenci przyjmowani są na bieżąco.

Ile się czeka na wizytę do lekarza specjalisty w przychodniach państwowych, jak i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, mających zawarte kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia w Nowym Sączu i powiecie - przedstawia poniższy raport. Przygotowaliśmy go na podstawie danych udostępnionych przez szpital, jak również delegaturę NFZ w Nowym Sączu. Chcemy podpowiedzieć Czytelnikom, gdzie mogą otrzymać fachową pomoc medyczną w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, gdzie mogą zasięgnąć konsultacji specjalisty i jaki jest średni okres oczekiwania w przychodniach, poradniach, centrach i innych placówkach medycznych na Sądecczyźnie. Warto przypomnieć, że każda osoba, zasięgająca porady w poradni specjalistycznej, musi mieć skierowanie wydane przez lekarza medycyny rodzinnej.

Poradnie przyszpitalne

Czas oczekiwania w poradniach specjalistycznych, działających w ramach sądeckiego szpitala.

Poradnia alergologiczna dla dorosłych - średni okres oczekiwania na poradę wynosi 18 dni.

Poradnia hematologiczna - dwóch lekarzy specjalistów przyjmuje średnio 40-50 osób w czasie dyżuru. Niezależnie od tego raz w tygodniu konsultacji udziela docent dojeżdżający do Nowego Sącza. Rejestracja odbywa się na bieżąco.

Poradnia chirurgii ogólnej - przyjęcia odbywają się na bieżąco.

Poradnia chirurgii dzieci - pracuje jeden lekarz, przyjmujący dziennie 20-30 dzieci. Nie ma kolejki.

Poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej - czas oczekiwania do jednego tygodnia.

Poradnia chirurgii onkologicznej - przyjmuje dwóch lekarzy. Pacjenci posiadający skierowania z adnotacją "pilna konsultacja" przyjmowani są w tym samym dniu. Do końca marca wszystkie terminy są zajęte. Pod koniec miesiąca będą przyjmowane zapisy na kwiecień, maj i czerwiec.

Poradnia onkologii ginekologicznej - pacjentki przyjmowane są w dniu zgłoszenia.

Poradnia diabetologiczna - pacjenci przyjmowani są w dniu zarejestrowania.

Poradnia chirurgii naczyń - termin oczekiwania ok. 2 tygodni. Przyjmuje jeden lekarz.

Poradnia kardiologiczna - ma niekwestionowane pierwsze miejsce wśród specjalistycznych przychodni szpitalnych, jeśli chodzi o czas oczekiwania na wizytę. Pacjent czeka średnio 132 dni. Przyjmuje tam na razie jeden kardiolog. Przez jego gabinet przewija się dziennie po 20-30 pacjentów.

Poradnia nefrologiczna - średni okres oczekiwania w ubiegłym miesiącu wynosił 14 dni.

Poradnia neurologiczna - termin oczekiwania ok. miesiąc.

Poradnia otolaryngologiczna - pacjenci są przyjmowani na bieżąco.

Poradnia pulmonologiczna dla dzieci - można się rejestrować do specjalisty na koniec marca. Przyjmuje jeden lekarz.

Poradnia pulmonologiczna dla dorosłych - średni okres oczekiwania wynosi 28 dni. Można się zapisywać na terminy na początek kwietnia. Pacjenci wymagający pilnej konsultacji medycznej przyjmowani są w dniu zgłoszenia się do poradni, albo mają wyznaczony termin w ciągu kilku najbliższych dni. Przyjmuje dwóch lekarzy.

Poradnia preluksacyjna - pacjenci przyjmowani są w dniu zgłoszenia się.

Poradnia okulistyczna - termin oczekiwania ok. miesiąca.

Poradnia reumatologiczna - średni czas oczekiwania na wizytę - 58 dni. Zapisy pacjentów, którzy przychodzą do poradni po raz pierwszy, dokonywane są na przełom kwietnia i maja. Lekarz pracuje w niepełnym wymiarze czasowym. Drugi reumatolog przyjmuje dwa razy w tygodniu po 3 godziny.

Poradnia rehabilitacyjna - poradnia pracuje na dwie zmiany i każdy ze znajdujących się tam aparatów, służących do rehabilitacji, jest wykorzystywany do wieczora. Dziennie przez przychodnię przewija się co najmniej 200 pacjentów. Na zabiegi takie jak lampy solux, kąpiele lecznicze, czy ćwiczenia, czas oczekiwania jest najwyżej kilkudniowy. Bywa, że pacjenci przychodzą na tego rodzaju zabiegi już następnego dnia od zgłoszenia się. Dłużej czekają na wykonanie bardziej czasochłonnych i skomplikowanych zabiegów (laser, magnetronic, prądy Traberta, masaże). Pacjenci, mający takie zlecenia od specjalistów, są obecnie zapisywani na maj.

Poradnia logopedyczna - zapisy z blisko miesięcznym wyprzedzeniem.

Poradnia zaburzeń i wad rozwoju - okres oczekiwania ok. tygodnia.

Poradnia laryngologiczna - przyjmuje jeden lekarz. Pacjenci są przyjmowani w dniu, w którym się rejestrowali.

Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży - pacjenci, wymagający pilnej konsultacji lekarskiej, przyjmowani są w tym samym dniu w którym się rejestrowali. Czas oczekiwania na wizytę do lekarza oraz do psychologa - ok. 2 tygodnie.

Poradnia zdrowia psychicznego dla dorosłych - pracuje trzech lekarzy. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco.

Należy zaznaczyć, że chory mający na skierowaniu adnotację - pilna konsultacja - jest przyjmowany przez lekarza specjalistę, w miarę możliwości w dniu zgłoszenia się pacjenta do poradni (o ile lekarz pełni wówczas dyżur).

Publiczne i niepubliczne przychodnie

Średni czas oczekiwania pacjentów, zgłaszających się po raz pierwszy na wizytę do lekarzy w publicznych i niepublicznych placówkach medycznych (mających kontrakty z NFZ) w Nowym Sączu i powiecie.

Dane te nie dotyczą pacjentów objętych stałym leczeniem. Warto zaznaczyć, że pacjenci posiadający skierowania od lekarzy rodzinnych z adnotacją "pilna konsultacja" muszą być przyjęci w dniu zgłoszenia się do specjalisty, bądź w najbliższych dniach.

Dane udostępnione przez sądecką Delegaturę Narodowego Funduszu Zdrowia. Stan na 28 luty 2006. Wybraliśmy te poradnie państwowe i niepubliczne ZOZ-y, gdzie czas oczekiwania na przyjęcie do lekarza specjalisty wynosi ponad 20 dni.

W Nowym Sączu (nie licząc szpitalnych) i powiecie działa ponad 140 placówek medycznych publicznych i niepublicznych. W ponad 80 przychodniach różnych specjalności pacjenci przyjmowani są albo na bieżąco, albo czas oczekiwania jest kilku, bądź kilkunastodniowy.

średni czas oczekiwania, stan na 28 lutego 2006

1. Prywatna Przychodnia Stomatologiczno-Ortodontyczna ORTODENT Nowy Sącz - 977 dni, oczekiwało 499 pacjentów.

2. Specjalistyczne Centrum Stomatologii Nowy Sącz - 360 dni, oczekiwało 90 osób.

3. NZOZ REMEDIUM Nowy Sącz - Poradnia Kardiologiczna - 209 dni, oczekiwało 98 osób.

4. Specjalistyczne Gabinety Diagnostyki Lekarskiej MEDIKOR Nowy Sącz - Poradnia Endokrynologiczna - 151 dni, oczekiwało 16 pacjentów.

5. Przychodnia Specjalistyczna INTER-OPTICA S. C. Nowy Sącz - Poradnia Okulistyczna - ponad 132 dni, oczekiwało 262 osób.

6. NZOZ UROMED Nowy Sącz - Poradnia Gastroenterologiczna - 132 dni, oczekiwało 350 pacjentów.

7. Poradnia Leczenia Zeza Nowy Sącz - 120 dni, oczekiwało 68 pacjentów.

8. Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna Dent-Mal Nowy Sącz - Poradnia Nadciśnienia Tętniczego - 117 dni, oczekiwało 18 pacjentów.

9. NZOZ REMEDIUM Nowy Sącz - Poradnia Alergologiczna - 115 dni, oczekiwały 63 osoby.

10. NZOZ REMEDIUM Nowy Sącz - Poradnia Okulistyczna - 114 dni, oczekiwało 187 pacjentów.

11. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Obwód Lecznictwa Kolejowego Nowy Sącz - Poradnia Okulistyczna - 111 dni, oczekiwało 39 osób.

12. Specjalistyczne Gabinety Diagnostyki Lekarskiej MEDIKOR Nowy Sącz - Poradnia Okulistyczna, 110 dni, czekało 15 pacjentów.

13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Obwód Lecznictwa Kolejowego Nowy Sącz - Poradnia Kardiologiczna - 100 dni, czekało 59 pacjentów.

14. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska ARCUS Krynica-Zdrój - Poradnia Urologiczna - ok. 75 dni, oczekiwało 11 pacjentów.

15. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Obwód Lecznictwa Kolejowego Nowy Sącz - Poradnia Endokrynologiczna - 72 dni, oczekiwało 45 osób.

16. NZOZ UROMED Nowy Sącz - Poradnia Dermatologiczna - 71 dni, oczekiwało 336 pacjentów.

17. NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne Stary Sącz - Poradnia Otolaryngologiczna - 68 dni, oczekiwały 152 osoby.

18. Specjalistyczne Gabinety Diagnostyki Lekarskiej MEDICOR Nowy Sącz - Poradnia Dermatologiczna - 68 dni, oczekiwały 4 osoby.

19. NZOZ Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowy Sącz - Poradnia Alergologiczna - ponad 66 dni, oczekiwało 37 pacjentów.

20. NZOZ OSTEODEX Centrum - Wielospecjalistyczne Poradnie Nowy Sącz - Poradnia Chorób Metabolicznych - 62 dni, oczekiwało 3 pacjentów.

21. NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne Stary Sącz - Poradnia Neurologiczna - 62 dni, oczekiwało 98 pacjentów.

22. NZOZ UROMED Nowy Sącz - Poradnia Endokrynologiczna, 62 dni, oczekiwało 100 pacjentów.

23. NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne Stary Sącz - Poradnia Dermatologiczna - 61 dni, czekało 61 pacjentów.

24. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Obwód Lecznictwa Kolejowego Nowy Sącz - Poradnia Neurologiczna - 61 dni, oczekiwało 8 pacjentów.

25. NZOZ REMEDIUM Nowy Sącz - Poradnia Otolaryngologiczna - 60 dni, oczekiwały 33 osoby.

26. NZOZ OSTEODEX Centrum Wielospecjalistyczne Poradnie Nowy Sącz - Poradnia Okulistyczna - 56 dni, oczekiwało 49 osób.

27. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska ARCUS Krynica-Zdrój - Poradnia Okulistyczna - 53 dni, czekało 113 pacjentów.

28. NZOZ OSTEODEX Centrum Wielospecjalistyczne Poradnie Nowy Sącz - Poradnia Endokrynologiczna - 52 dni, oczekiwało 59 pacjentów.

29. NZOZ UROMED Nowy Sącz - Poradnia Urologiczna - ok. 51 dni, oczekiwało 120 pacjentów.

30. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Obwód Lecznictwa Kolejowego Nowy Sącz - Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej - 47 dni, oczekiwało 10 pacjentów.

31. NZOZ OSTEODEX Centrum Wielospecjalistyczne Poradnie - Poradnia Osteoporozy - 43 dni, oczekiwał 1 pacjent.

32. Specjalistyczne Gabinety Diagnostyki Lekarskiej MEDIKOR Nowy Sącz - Poradnia Neurologiczna - 43 dni, oczekiwało 2 pacjentów.

33. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej szpital im. Dietla, Krynica-Zdrój - badanie endoskopowe przewodu pokarmowego - 42 dni, oczekiwało 25 pacjentów.

34. Samodzielny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej BOMED Grybów - Poradnia Neurologiczna - 39 dni, oczekiwało 293 pacjentów.

35. NZOZ Kelles Nowy Sącz - Poradnia Neurologiczna - ok. 39 dni, oczekiwało 3 pacjentów.

36. NZOZ Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowy Sącz - Poradnia Neurologiczna - 37 dni, 9 oczekujących pacjentów.

40. NZOZ OSTEODEX Centrum Wielospecjalistyczne Poradnie Nowy Sącz - Poradnia Chirurgii Ogólnej - 36 dni, oczekiwało 5 pacjentów.

41. Samodzielny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej BOMED Grybów - Poradnia Kardiologiczna - 36 dni, czeka 248 pacjentów.

42. NZOZ Starosądeckie Centrum Medyczne Stary Sącz - Poradnia Okulistyczna - 35 dni, oczekiwało 265 pacjentów.

43. NZOZ Centrum Medyczne Biegonice Nowy Sącz - Poradnia Ginekologiczno-Położnicza - ok. 35 dni, oczekiwało 18 pacjentek.

44. NZOZ UROMED Nowy Sącz - Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc - ponad 34 dni, oczekiwało 60 pacjentów.

45. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Obwód Lecznictwa Kolejowego Nowy Sącz - Poradnia Logopedyczna - 32 dni, oczekiwało 7 osób.

46. Specjalistyczna Prywatna Przychodnia MEDICO-DENT Nowy Sącz - Poradnia Dermatologiczna - 31 dni, oczekiwało 45 pacjentów.

47. Zakład Optyczno-Okulistyczny Nowy Sącz - Poradnia Okulistyczna - 30 dni, oczekiwało 125 pacjentów.

48. Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej Muszyna - Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, 30 dni, oczekiwało 49 pacjentów.

50. NZOZ OTI-MED Nowy Sącz - Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, 29 dni, oczekiwało 48 pacjentów.

51. NZOZ Krynica Zdrój - Poradnia Pulmonologiczna - 28 dni, oczekiwały 23 osoby.

52. Samodzielny NZOZ BOMED Grybów - Poradnia Dermatologiczna - 26 dni, oczekiwało 183 pacjentów.

53. NZOZ EDEL-MED Łącko - Poradnia Okulistyczna - 26 dni, oczekiwało 76 osób.

54. NZOZ Centrum Ginekologiczno-Położnicze Nowy Sącz - Poradnia Ginekologiczno-Położnicza - ok. 26 dni, oczekiwało 55 pacjentek.

55. NZOZ UROMED Nowy Sącz - Poradnia Alergologiczna - ok. 25 dni, oczekiwało 43 pacjentów.

56. NZOZ Kelles Nowy Sącz - Poradnia Chorób Metabolicznych - ok. 25 dni, oczekiwało 2 pacjentów.

57. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska ARCUS Krynica-Zdrój - Poradnia Neurologiczna - ponad 24 dni, oczekiwało 15 pacjentów.

58. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital im. Dietla, Krynica-Zdrój - Poradnia Ginekologiczno-Położnicza - 21 dni, oczekiwało 27 pacjentek.

Opr. Iga Michalec Komentarze

Janusz Reimschüssl, kierownik Zespołu Poradni Specjalistycznych, działających w ramach sądeckiego szpitala:

- W niektórych naszych poradniach pacjenci czekają w kolejce do specjalisty, ale są również takie, gdzie nie ma tego problemu. Zgłaszający się przyjmowani są na bieżąco. Z naszych danych, jakimi dysponujemy za ubiegły miesiąc wynika, że najdłużej na wizytę do specjalisty oczekują osoby leczące się w poradni kardiologicznej (średnio 132 dni). Przyjmuje tam na razie jeden kardiolog, dlatego czas oczekiwania się wydłużył. Być może jeszcze w tym, a najdalej w przyszłym miesiącu sytuacja się poprawi. Dwóch lekarzy w najbliższych dniach będzie zdawało egzaminy specjalizacyjne. Sądzę więc, że szybko dołączą do przyjmującego kardiologa. Dłużej się czeka - średnio 58 dni - na wizytę u reumatologa. Generalnie brakuje lekarzy, mających tę specjalizację. Decyduje się na nią niewiele osób. W Nowym Sączu pracuje trzech, może czterech reumatologów. Pełną parą (na dwie zmiany) pracuje poradnia rehabilitacyjna. Na niektóre zabiegi pacjenci zapisywani są na maj. O ile się orientuję, w innych placówkach medycznych, świadczących zabiegi usprawniające, terminy są jeszcze odleglejsze.

Ewelina Małek, kierownik Delegatury NFZ w Nowym Sączu:

- Tak długie oczekiwanie na porady medyczne z zakresu ortodoncji może wynikać z tego, że tych specjalistów jest naprawdę niewielu. Zwiększa się natomiast zapotrzebowanie. Będziemy zabiegać, by przychodnie specjalistyczne, najbardziej oblegane, miały zwiększone kontrakty z NFZ. Będziemy również dbać, by świadczeniodawcy wywiązywali się z zawartych umów. Chciałabym też zaznaczyć, że wszystkie przychodnie, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, otrzymały z NFZ zwrot kosztów za leczenie pacjentów przyjmowanych w 2005 r. poza limitem.

"Dziennik Polski" 2006-03-20

Autor: ab