Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia
Treść
Pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, jeżeli w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. W pewnych przypadkach zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy także wtedy, gdy urodziła dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, czyli po rozwiązaniu umowy o pracę.
Pracownica będąca w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, gdy urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku gdy pracodawca, naruszając przepisy prawa, rozwiązał umowę o pracę z ubezpieczoną będącą w ciąży, pracownica ta, gdy urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. W celu nabycia prawa i wypłaty zasiłku, rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa powinno być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.
Z kolei jeśli pracownica zawarła umowę o pracę na czas określony (z wyjątkiem umowy o zastępstwo) lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży - umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu. Po urodzeniu dziecka ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia, czyli po zakończeniu umowy o pracę.
Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W celu wypłaty zasiłku niezbędne jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo prawomocne orzeczenie sądu o rozwiązaniu stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa, zaświadczenie płatnika składek (pracodawcy) wystawione na druku ZUS Z-3.
Przemysław Przybylski
"Nasz Dziennik" 2009-02-21
Autor: wa