Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zatrzymają czas

Treść

REGION. Są już znane założenia pierwszego etapu ratowania szlaku kolejowego z Chabówki do Nowego Sącza

Ratowanie budynków oraz początek rewitalizacji przystanków i stacji kolejowych w Rabie Niżnej, Dobrej i Kasinie Wielkiej to najpilniejsze prace, które mają być zrealizowane w ramach programu ratowania szlaku kolejowego Chabówka-Nowy Sącz (tzw. kolei transwersalnej).

Do takich wniosków doszedł zespół inżynierów, którzy w minioną sobotę przejechali całą długość trasy. Tzw. objazd studialny zorganizowało Ogólnopolskie Forum Rozwoju Kolejowych Szlaków Turystycznych, które od dawna promuje ideę upowszechniania przejazdów pociągu retro, który ma szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Do najpilniejszych zadań zaliczono ratowanie substancji budowlanej i rewitalizację obiektów w Rabie Niżnej, Dobrej i Kasinie Wielkiej. W pierwszej z tych miejscowości zlokalizowany jest przystanek kolejowy, jedyny na szlaku wykonany w całości z drewna. Utrzymany jest w stylu podhalańskim, więc różni się znacząco od standardowego stylu budownictwa kolejowego w Monarchii Austro-Węgierskiej. Dziś znajduje się już na skraju katastrofy budowlanej i może nie przetrwać najbliższej zimy. Oszacowano, że koszt niezbędnych prac ratunkowych wyniesie 40 tys. zł. Zasugerowano, że po wykonaniu prac adaptacyjnych mógłby on pełnić rolę punktu ekspozycyjnego miejscowego Wiejskiego Domu Kultury. Miałyby się tam znajdować m.in. informacje na temat kolei transwersalnej oraz materiały dotyczące gminy Mszana Dolna.

W znacznie lepszym stanie znajduje się stacja w Dobrej, która ma być punktem węzłowym turystyki kolejowej. Obiekty mieszkalne i techniczne są w przyzwoitej kondycji, gorzej z otoczeniem, które trzeba posprzątać. Planuje się tam m.in. utworzenie "wnętrza zatrzymanego czasu" - poczekalni i kasy z wyposażeniem z epoki. Atrakcją będą pełnowymiarowe figury podróżnych w strojach górali, Żydów, czy urzędników austriackich. W ten projekt chce się włączyć lokalny samorząd, w tym ośrodek kultury.

Niewielkich nakładów wymaga także remont stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej zaliczanej do najbardziej atrakcyjnych pod względem krajobrazowym obiektów na całym szlaku. Docelowo miałby się on stać ekspozyturą Skansenu Zabytkowego Taboru Kolejowego w Chabówce.

(szel)

"Dziennik Polski" 2005-07-22

Autor: ab