Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zdali na piątkę

Treść

Kolejny sukces Gimnazjum Akademickiego

NOWY SĄCZ. Gimnazjum Akademickie prowadzone przez nowosądecką WSB-NLU uzyskało najwyższe wyniki z egzaminów gimnazjalnych w Małopolsce. Uczniowie uzyskali średnią 69,5 punkta przy średniej dla województwa na poziomie 59,4. To drugi tak spektakularny sukces po tym, jak 14 czerwca Kuratorium Oświaty podsumowując mijający rok szkolny ogłosiło, że Gimnazjum Akademickie miało najwięcej laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych wśród szkół gimnazjalnych miasta i powiatu nowosądeckiego.

Placówka zdystansowała 10 gimnazjów publicznych i trzy niepubliczne z terenu miasta oraz blisko 40 gimnazjów z powiatów objętych działaniem nowosądeckiej Delegatury Kuratorium Oświaty. W tym roku GA może też poszczycić się największą w Małopolsce ilością laureatów konkursów przedmiotowych w przeliczeniu na liczbę uczniów.

- Gdy przed pięcioma laty startowaliśmy z Gimnazjum Akademickim, powiedziałem dyrektorowi Bogusławowi Kołczowi, że ma się postarać, by była to najlepsza szkoła w kraju - mówi rektor WSN-NLU Krzysztof Pawłowski. - Widać wziął sobie tę prośbę do serca, bo w tak krótkim czasie placówka zdołała wyrobić sobie dobrą markę.

Bogusław Kołcz podkreśla rolę nauczycieli pracujących z młodzieżą 40 godz. tygodniowo. Tylko na język angielski poświęcają oni 8 godz. w pięciodniowym cyklu zajęć. Najlepsi uczęszczali dodatkowo na lektoraty ze studentami WSB-NLU, ucząc się biznesowego angielskiego.

- Inwestujemy w najzdolniejszych - dodaje Bogusław Kołcz. - Laureaci konkursów nie płacą czesnego. Za darmo uczą się też dzieci kierowane do nas przez Urząd Miasta. Tworząc Gimnazjum Akademickie rektor Pawłowski obiecał bowiem prezydentowi Andrzejowi Czerwińskiemu i jego zastępcy Leszkowi Zegździe, że zarezerwuje miejsca dla pewnej grupy zdolnych uczniów, których rodziców nie byłoby stać na płacenie czesnego. W zamian za to miasto nie pobiera czynszu za budynek zajmowany przez GA.

Rektor Pawłowski sugeruje, że najlepsi absolwenci Gimnazjum i Liceum Akademickiego mają szansę na darmowe studia w WSB-NLU. Wystarczy, że utrzymają średnią na poziomie 4,6, co dla zdolnych, młodych ludzi nie powinno stanowić problemu.

- Niedawno poprosiłem dyrektora Kołcza o wytypowanie ośmiu najlepszych uczniów do studiów w WSB-NLU - opowiada Krzysztof Pawłowski. - Siedmioro z nich bez problemów przeszło rozmowy kwalifikacyjne, wykazując się wyjątkową motywacją i dużą wiedzą.

(SZEL)

"Dziennik Polski" 2005-06-21

Autor: ab