Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Znak nadziei

Treść

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Setki tysięcy ludzi, morze biało-czerwonych flag i transparentów z nazwami miast z całej Polski i świata. Tak wyglądały wczoraj jasnogórskie błonia, na których zgromadzili się uczestnicy 23. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Z pasterzami i wiernymi łączył się w modlitwie Ojciec Święty Franciszek, który podczas modlitwy „Anioł Pański” pobłogosławił Rodzinę Radia Maryja.

Uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, koncelebrowali w niedzielę m.in.: ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; ks. bp Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej; ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej; ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej; ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna, ks. bp Tadeusz Bronakowski, łomżyński biskup pomocniczy; ks. bp Adam Bałabuch, świdnicki biskup pomocniczy; ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza, ks. bp Ryszard Karpiński z Lublina; nowy kaliski biskup pomocniczy ksiądz biskup nominat Łukasz Buzun OSPPE, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. dr Janusz Sok CSsR oraz liczni kapłani.

Świadectwo prawdy

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych zwrócił się do pracowników służby zdrowia w naszej Ojczyźnie z apelem, by bronili życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – Niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią! Dziękuję im w imieniu Kościoła za świadectwo życia w prawdzie – zawsze zgodnie z sumieniem! Czas próby polskich sumień trwa! – powiedział ks. abp Zimowski.

– Decyzje osób odpowiadających za służbę zdrowia w sprawie prof. Bogdana Chazana można nazwać prowokacją – powiedział „Naszemu Dziennikowi” ks. bp Edward Janiak. – Występowanie przeciwko prawu Bożemu jest w konsekwencji występowaniem przeciw człowiekowi i Panu Bogu. Będziemy to odczuwali przez następne pokolenia – dodał ordynariusz kaliski.

Zaniepokojenia łamaniem przez władze sumień lekarzy nie kryje też ks. bp Ignacy Dec. – Jest to najlepszy dowód na to, że w życiu publicznym sytuacja jest gorsza niż w czasach PRL. Dobro jest tak wyraźnie karane, a nagradza się tych, którzy czynią zło. Nasz ustrój jest chory, dlatego jest potrzebna wielka modlitwa o zmianę tej sytuacji. Życie publiczne musi być bowiem kształtowane Ewangelią – podkreśla ordynariusz świdnicki.

Na straży ładu moralnego

Opatrznościowym znakiem nadziei w czasach zamętu i wstrząsów nazwał Radio Maryja, Telewizję Trwam i „Nasz Dziennik” ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza. – Wymienione media, zwłaszcza Radio Maryja, stoją na straży ładu i porządku duchowo-moralnego. Są głosem prawdy. Walczą o prawa człowieka, małżeństwa, rodziny. Ukazują to, co w człowieku jest piękne, dobre, święte. Służą Kościołowi i Ojczyźnie. Służą ewangelizacji, bronią rozumu i wiary. Pomagają ludziom trwać w normalności – mówił w płomiennym kazaniu podczas sobotniej Eucharystii dla pielgrzymów ks. bp Napierała.

W czasie Apelu Jasnogórskiego o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, nawiązując do zadań, jakie Ojciec Święty powierzył Rodzinie Radia Maryja, dziękował za składane świadectwo prawdzie i wartościom. – Dziękujemy za to ostatnie świadectwo w obronie życia ludzkiego. Za świadectwo tych, którzy podpisali wyznanie wiary, wszystkich lekarzy, służby zdrowia – mówił dyrektor Radia Maryja.

Dar i zobowiązanie

Podczas pielgrzymki odczytany został telegram do Ojca Świętego Franciszka z podziękowaniem za błogosławieństwo papieskie i związany z nim dar łaski odpustu zupełnego dla uczestniczących w tegorocznym pielgrzymowaniu Rodziny Radia Maryja do Jasnogórskiej Królowej Polski. Pielgrzymi poinformowali w nim, że w ich wspólnotowe dziękczynienie wpisana jest również radość z kanonizacji Jana Pawła II i obecności Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie.

Hasło pielgrzymki, śpiewane często przez pielgrzymów, brzmiało: „Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”. Rodzina Radia Maryja dziękowała w ten sposób Panu Bogu za dar kanonizacji Papieża Polaka. – Kanonizacja Ojca Świętego ma dla mnie i mojej rodziny wielkie znaczenie. To jest nasz rodak, Polak, którego ukochaliśmy, każde jego słowo, przestrogę – powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” pani Wanda z Grudziądza.

Andrzej Melak w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 wręczył na ręce o. Tadeusza Rydzyka dla Radia Maryja i Telewizji Trwam Medal Piety Smoleńskiej – miniaturkę płaskorzeźby, która umieszczona zostanie w jednym z kościołów w Krakowie. Drugi egzemplarz medalu Ewa Kochanowska przekazała Ojcom Paulinom.

Piotr Czartoryski-Sziler, Jasna Góra
Nasz Dziennik, 14 lipca 2014

Autor: mj