Zwolnienie na dziecko
Treść
W pierwszym półroczu tego roku nowosądecki oddział ZUS wypłacił zasiłki opiekuńcze za blisko półtora tysiąca dni.
Pracownik ma prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego nie tylko wtedy, gdy jest chory. Może je otrzymać również w sytuacji, gdy musi zaopiekować się dzieckiem lub innym członkiem rodziny.
- Zasiłek ten jest wypłacany pod warunkiem, że opiekę taką pracownik sprawuje nad własnym dzieckiem, dzieckiem małżonka, przysposobionym lub obcym przyjętym na wychowanie i utrzymanie - wylicza Dariusz Kowalczyk, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Nowym Sączu. - Do kręgu osób zaliczanych do innych członków rodziny należą małżonkowie, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki oraz rodzeństwo i dzieci do 14. roku życia.
Co istotne, zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwać, jeżeli są inni domownicy, mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny. Wyjątek stanowi opieka sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat.
Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru. Płatne zwolnienie z powodu opieki nad innym chorym członkiem rodziny jest jednak ograniczone czasowo. Przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego i bez względu na liczbę dzieci lub innych członków rodziny wymagających opieki. Łącznie zwolnienie nie może przekroczyć 60 dni w roku.
Dodajmy, iż świadczenie takie nie należy się za okresy niezdolności do pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Nie przysługuje także za czas urlopu bezpłatnego, wychowawczego oraz tymczasowego aresztowania i odbywania kary pozbawienia wolności. Ponadto pracownik traci prawo do wypłaty tego świadczenia, jeżeli w czasie, w którym został zwolniony od pracy, wykonuje inne czynności niż sprawowanie opieki. (SZEL)
"Dziennik Polski" 2006-06-12
Autor: ab