Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wiadomości związane z frazą: AK

Treść

Jaki kurs obierze przyszły premier Węgier?

Lider TISZY, czyli partii, która wygrała w niedzielę wybory parlamentarne na Węgrzech, zapowiedział rozliczenie rządów Vikotra Orbana. Jednak polityka Petera Magyara jest bliska Viktorowi Orbanowi chociażby ws. polityki migracyjnej czy relacjach z Rosją.

Prof. A. Jabłoński: Wyniki wyborów na Węgrzech odbieram jako efekt zmęczenia rządami jednej formacji

Socjolog polityki, prof. Arkadiusz Jabłoński, powiedział, że wyniki wyborów na Węgrzech odbiera jako zmęczenie społeczeństwa latami rządów jednej partii. W niedzielnych wyborach parlamentarnych w tym kraju zwyciężyła opozycyjna partia Tisza, która po przeliczeniu prawie wszystkich głosów ma 138 mandatów i większość konstytucyjną.

Prof. J. Majchrowski o „ślubowaniu” nowych sędziów TK: Co się stało w Sali Kolumnowej? Jako prawnik odpowiem: „W sensie prawnym? Nic”

Co się stało w Sejmie, w Sali Kolumnowej? Jako prawnik odpowiem: „W sensie prawnym? Nic”. Nic się nie stało. To, co się stało, nie wywołało żadnego skutku prawnego w sferze prawa konstytucyjnego – mówił w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam prof. Jan Majchrowski, prawnik, członek Trybunału Stanu, były sędzia Sądu Najwyższego, komentując czwartkowe ślubowanie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego rzekomo wobec prezydenta, ale bez jego udziału.

Spór w „Silesii” zaostrza się mimo wcześniejszych porozumień. G. Babij nie został wpuszczony na teren zakładu

Przewodniczący zakładowej „Solidarności” w Przedsiębiorstwie Górniczym „Silesia” nie został wpuszczony na teren zakładu. We wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Grzegorz Babij mówi o narastających naciskach, łamaniu porozumień i działaniach, które uderzają w działalność związkową oraz przyszłość kopalni.

Poseł do PE D. Obajtek: Orlen odnotował 4 mld zł zysku operacyjnego ze sprzedaży detalicznej, co pokazuje, jak Polacy są drenowani przez obecną ekipę rządzącą

Orlen zarabiał na działaniach operacyjnych, które były ryzykowne. Nie łupiliśmy Polaków. Tymczasem za czwarty kwartał 2025 r. koncern na sprzedaży detalicznej miał 4 mld zł zysku operacyjnego, czyli 2 mld zł więcej niż za naszych czasów. Tak Polacy zostali wydrenowani przez obecną ekipę. My mieliśmy 2 mld zł mniej, ale zarabialiśmy na innych działaniach operacyjnych. Dziś na tych zadaniach się nie zarabia, ponieważ menadżerowie boją się podejmować decyzje. Dziś w Polsce jest zablokowana jakakolwiek decyzyjność w tych spółkach. To się przekłada na portfele – powiedział europoseł Daniel Obajtek z Prawa i Sprawiedliwości, b. prezes PKN Orlen, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Pos. A. Kosztowniak: Wchodzimy w pewien okres dużej chwiejności, szczególnie na rynkach paliw czy w ogóle obszaru energetycznego. Rząd Donalda Tuska powinien wprowadzić tarczę osłonową

Rząd Donalda Tuska powinien wprowadzić tarczę osłonową, identyczną jak zrobił to – przypomnę – rząd Mateusza Morawieckiego i Prawa i Sprawiedliwości. Tylko, że to wiązałoby się jednoznacznie z ubytkiem pewnie kilkunastu miliardów złotych w pewnej perspektywie z budżetu państwa, a deficyt już teraz jest ogromny. I dlatego też minister Andrzej Domański wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem zacierają ręce, myśląc o wpływach podatkowych, ale nie zastanawiają się nad tym, że w dłuższej konsekwencji nasz poziom PKB będzie narażony na obniżenie, na wyhamowanie, bo będzie to hamowało polską gospodarkę – powiedział Andrzej Kosztowniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w czwartkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.